Úvodní strana » Články » Ohlédnutí za 48. ročníkem Olympiády v českém jazyce

Ohlédnutí za 48. ročníkem Olympiády v českém jazyce

I letos se našli úspěšní řešitelé úkolů týkajících se naší mateřštiny.

Školního kola ve II. kategorii ( žáci 1. až 4.ročníku a V. –VIII.) se zúčastnilo 29 žáků. V I.kategorii pro žáky tercie a kvarty soutěžilo 8 účastníků.

V I. kategorii zvítězila Gala Dědková z kvarty, na druhém místě byla Marina Sammartino z tercie. Ve II. kategorii byla první Johana Sedláková z VIII., na druhém místě se umístila Klára Hávová ze 4.A a třetí skončila Anna Kubíková ze VII.

Okresní kola proběhla v Litoměřicích 29. a 30.března. Marina Sammartino získala pěkné 5.místo ze 41 soutěžících. Ve II.kategorii jsme velmi uspěli. Zvítězila Johana Sedláková s výrazným bodovým náskokem, na 3. místě se umístila Klára Hávová a Anna Kubíková byla na 7.místě.

Vítězka okresního kola úspěšně bodovala i 26.4. v krajském kole v Ústí nad Labem, kde suverénně obsadila 1. místo a postoupila do celostátního kola (už podruhé)!

Blahopřejeme a ať se daří i v celorepublikové konkurenci! A jelikož Johanka už ukončí své studium na naší škole, děkujeme jí za výbornou reprezentaci Gymnázia Roudnice nad Labem a přejeme hodně úspěchů v novém, již vysokoškolském studiu.

Všem účastníkům všech kol děkujeme za účast a přejeme jim, ať je čeština baví!

Předmětová komise českého jazyka

A pro zájemce, dokázali byste vyřešit tyto úkoly?

V běžném mluveném projevu jsme zachytili řetězec hlásek /prašťi:/ oddělený z obou stran pauzami. Napište slovníkové tvary všech slov, jejichž tvarem tento řetězec může být.

Vysvětlete významy následujících slovních spojení tak, aby byl rozdíl mezi nimi zřetelný: dvě ponožky, dvoje ponožky, dvojí ponožky, dvojité ponožky